2021-01-05
 

Nors pernai šalies didmiesčiuose ir toliau augo įvairaus gyvenamojo būsto paklausa bei kainos, statybos įmonės prognozuoja, kad nauji metai joms nebus lengvi.

Statistikos departamento duomenimis, statybų kaina lapkritį ir vėl padidėjo. Palyginti su spalio mėnesiu, statybų sąnaudos paaugo 0,3 proc., o per metus – 0,4 proc.

Didžiausią įtaką šiam pokyčiui turėjo 1,8 proc. per mėnesį išaugusios išlaidos darbo užmokesčiui. Palyginti su 2019 metų gruodžiu, jos statybų sektoriuje lapkritį didėjo 2,3 proc., o lyginant su tų pačių metų lapkričiu – 4,5 proc.

Praėjusį lapkritį labiausiai brango gyvenamųjų pastatų statyba (0,7 proc.). Per visus praėjusius metus ji iš viso pabrango 1,4 proc. Dar labiau per metus brango remontas – 1,7 proc.

Tačiau pernai atpigo statybinės medžiagos (1,6 proc.). Iš statybinių medžiagų labiausiai pernai lapkritį atpigo vamzdžiai (2,7 proc.), pabrango metalo gaminiai (0,4 proc.).


Kiti šaltiniai

Darbo užmokestį savo darbuotojams pernai turėjo didinti du trečdaliai statybos įmonių. Kaip rodo Statybininkų asociacijos atlikta statybos sektoriaus įmonių apklausa, 66 proc. apklaustų įmonių nurodė atlyginimus kėlusios iki 30 proc.

Asociacijos duomenimis, maždaug 30 proc. įmonių išlaikė tą patį darbuotojų darbo užmokestį, o 5 proc. įmonių darbuotojų jis pernai mažėjo.

Kiti duomenys taip pat rodo, kad būstas pernai ir toliau brango.

Nekilnojamojo turto agentūros skelbia, kad per pastaruosius dvylika mėnesių bendras butų kainų lygis didžiuosiuose šalies miestuose augo 4 proc.

Beje, didžiausias butų kainų augimas buvo fiksuojamas Panevėžyje ir Šiauliuose.

Nors pernai būsto paklausa vis dar augo, statybininkai jau užsimena apie dėl įsisiautėjusios pandemijos ženkliai mažėjančias statybos darbų apimtis.

Anot Statybininkų asociacijos, palyginti su ankstesniais metais, sumažėjusį užsakymų kiekį pernai pajuto 66 proc. statybos įmonių. Net 48 proc. įmonių nurodo, kad sulaukia iki 30 proc. mažiau užsakymų.

Atlikta apklausa taip pat parodė, kad dauguma įmonių 2020 metais, ko gero, uždirbs mažiau nei planavo – net 37 proc. statybų bendrovių skaičiuoja, jog gali patirti iki 30 proc. nuosmukį.

Beje, aiškinama, kad statybų sektoriuje neigiami pokyčiai vyksta ne vien tik dėl per pandemiją sumažėjusio užsakymų kiekio – jų ypač mažėja dėl stabdomų komercinių projektų.

Anot asociacijos atstovų, rinką neigiamai veikia didėjantys statybos darbų kaštai, darbo užmokesčio augimas, vėluojantys įmonių tarpusavio atsiskaitymai ir bankrutuojantys verslo partneriai.

Statybos įmonių apklausa atskleidė, kad kol kas tik 3 proc. jų yra visiškai suformavusios 2021 metų užsakymų portfelį, o daugiau kaip pusę visų užsakymų esą yra užsitikrinusios 16 proc. įmonių.