???warnOperationFailedBecauseWarning???

Lietuvos statistika komentuoja


Fenomenas – žmonių Lietuvoje mažėja, o prekybininkų apyvartos auga ir, anot ekonomistų, itin įspūdingai. Prekybininkai neslepia – apyvartas pernai, kaip ir užpernai, didina kylančios kainos. Tačiau statistikų fiksuojama infliacija – kukli. Ekonomistų teigimu, situaciją galima paaiškinti tuo, kad žmonės perka brangesnius produktus, o statistikai tokių, skaičiuodami vartojimo krepšelio kainų pokytį, neįtraukia. Todėl infliacijos rodiklis – sau, o žmonių turimos išlaidos – sau.

Skaitykite daugiau: https://www.lrytas.lt/verslas/mano-pinigai/2019/01/07/news/keista-aritmetika-lietuvoje-gyventoju-vis-mazyn-prekybininku-apyvartos-vis-didyn-8782549/?utm_source=lrExtraLinks&utm_campaign=Copy&utm_medium=Copy


Skaičiuodami vartotojų kainų indeksą – pagrindinį infliacijos rodiklį – į reprezentatyviųjų produktų krepšelį įtraukiame ne tik „pigiausius“ produktus. „Vartojimo krepšelį“ sudaro daugiau nei 900 reprezentatyviųjų prekių ir paslaugų, kurias gali įsigyti vidutinis vartotojas, į jį įtrauktos ne tik pigios, bet ir brangesnės prekės, taip pat paslaugos, kuriomis gali naudotis didesnes pajamas gaunantys gyventojai (pvz., brangesni mėsos, žuvų produktai, nauji automobiliai, atostogų išvykos, pramogų, sporto ir kultūros paslaugos ir kt.).

Kiekvieną mėnesį kainų registratoriai užregistruoja į „vartojimo krepšelį“ įtrauktų reprezentatyviųjų produktų pagal tuos pačius aprašymus apie 70 000 kainų įvairaus lygio prekybos ir paslaugų įmonėse. Atrinkto reprezentatyviojo produkto vidutinę kainą sudaro tiek pigesni, tiek ir brangesni produktai. Pvz., grikių vidutinė kaina apskaičiuojama pagal užregistruotas kainas, kurių intervalas 0,78–2,99 euro, juodos duonos – 0,69–3 eurai, pieno – 0,39–1,10 euro.Kontaktinė informacija :

Lietuvos statistikos departamento
Statistikos sklaidos ir komunikacijos skyrius
tel. (8 5) 236 4888
el. p. info@stat.gov.lt

© Lietuvos statistikos departamentas
Naudojant Lietuvos statistikos departamento duomenis, būtina nurodyti šaltinį.