???warnOperationFailedBecauseWarning???

Verslo tendencijų tyrimo rezultatai ir ekonominių vertinimų rodiklis

2019 m. gegužės mėn. ekonominių vertinimų rodiklis sumažėjo 2 procentiniais punktais

Ekonominių vertinimų rodiklis 2019 m. gegužę buvo 9 ir, palyginti su balandžiu, sumažėjo 2 procentiniais punktais, praneša Lietuvos statistikos departamentas. Paslaugų sektoriaus pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 5, pramonės – 2 procentiniais punktais. Prekybos pasitikėjimo rodiklis padidėjo 2, vartotojų* ir statybos – 1 procentiniu punktu.

Palyginti su 2018 m. geguže, ekonominių vertinimų rodiklis sumažėjo 1 procentiniu punktu. Paslaugų sektoriaus pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 5, prekybos – 2, pramonės – 1 procentiniu punktu. Statybos pasitikėjimo rodiklis nepasikeitė, o vartotojų pasitikėjimo rodiklis padidėjo 5 procentiniais punktais.

 

Ekonominių vertinimų rodiklis ir jo sudėtinės dalys
Procentais

Diagramos formuojamos automatiškai iš Rodiklių duomenų bazės, todėl, atsinaujinus laikotarpiui ir (ar) duomenims, informacija diagramoje taip pat atsinaujins. Neatnaujintą, pranešimo skelbimo dienos, informaciją rasite pdf versijoje.

* Daugiau – informaciniame pranešime Vartotojų nuomonių tyrimo rezultatai.


Pramonės pasitikėjimo rodiklis
 

Pramonės įmonių vadovų apklausos rezultatai parodė, kad gegužę, palyginti su balandžiu, pramonės pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 2 procentiniais punktais. Tam įtakos turėjo blogesnis gaminamos produkcijos paklausos vertinimas bei padidėjusios produkcijos atsargos.

Nors dauguma (85 proc.) įmonių vadovų gaminamos produkcijos atsargas vertino kaip pakankamas, tačiau 10 proc. teigė, kad jos – per didelės. Be to, gegužę, palyginti su balandžiu, sulėtėjo gamybos augimas: nuo 30 iki 28 proc. sumažėjo įmonių vadovų, teigiančių, kad gamyba padidėjo ir nuo 10 iki 19 proc. padidėjo teigiančių, kad gamyba sumažėjo. Daugiau nei ketvirtadalis (28 proc.) apklaustų įmonių vadovų gaminamos produkcijos paklausą vertino kaip per mažą, 70 proc. – kaip pakankamą, 2 proc. – kaip per didelę.

Produkcijos gamybos bei gaminių eksporto prognozės – ne tokios optimistinės kaip prieš mėnesį: per artimiausius 3 mėn. produkcijos gamybą ketino didinti 37 proc. apklaustų įmonių vadovų, mažinti – 10 proc. Gaminių eksporto augimą prognozavo 32 proc. įmonių vadovų, 13 proc. – mažėjimą. Darbuotojų skaičiaus didėjimą prognozavo 20 proc. apklaustų įmonių vadovų, dauguma (75 proc.) – darbuotojų skaičiaus keisti neketino.


Statybos pasitikėjimo rodiklis
 

Statybos pasitikėjimo rodiklis gegužės, palyginti su balandžiu, padidėjo 1 procentiniu punktu, o palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, nepasikeitė ir buvo minus 4.

Statybos darbų apimties tendencijos, palyginti su balandžiu bei su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, pagerėjo: 26 proc. apklaustų įmonių vadovų teigė, kad statybos darbų padaugėjo, 10 proc. – nurodė, kad sumažėjo (prieš mėnesį – atitinkamai 17 ir 18 proc., prieš metus – atitinkamai 26 ir 19 proc.). Pagerėjo ir statybos darbų paklausos vertinimas, palyginti su praėjusiu mėnesiu bei praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu: statybos darbų paklausą 65 proc. įmonių vadovų vertino kaip pakankamą, 35 proc. – kaip per mažą.

Gegužę 34 proc. įmonių vadovų numatė priimti naujų darbuotojų, 8 proc. – mažinti. Statybos darbų užsakymų prognozė blogesnė nei prieš metus ir prieš mėnesį: daugiau užsakymų artimiausiais mėnesiais tikėjosi 28 proc. apklaustų įmonių vadovų, 6 proc. – prognozavo, kad užsakymų mažės (prieš mėnesį – atitinkamai 38 ir 5 proc., prieš metus – atitinkamai 40 ir 6 proc.). Dauguma (70 proc.) respondentų prognozavo, kad statybos darbų kainos nesikeis, 26 proc. – kad didės.


Mažmeninės prekybos pasitikėjimo rodiklis
 

Mažmeninės prekybos įmonių vadovų apklausa parodė, kad gegužę, palyginti su balandžiu, prekybos pasitikėjimo rodiklis padidėjo 2 procentiniais punktais. Tam įtakos turėjo pagerėjusi prekybos įmonių verslo padėtis: respondentų, teigiančių, kad per praėjusius 3 mėn. jų įmonės verslo padėtis pagerėjo, palyginti su prieš mėnesį išsakyta nuomone, padaugėjo nuo 10 iki 14 proc., o teigiančių, kad padėtis pablogėjo, dalis sumažėjo nuo 9 iki 3 proc.

Nors dauguma (80 proc.) įmonių vadovų prognozavo, kad įmonės verslo padėtis nesikeis, tačiau nuo 23 iki 18 proc. sumažėjo manančių, kad ji pagerės. Kad įsigys daugiau nei prieš mėnesį prekių teigė 23 proc. apklaustų įmonių, kad mažiau – 7 proc.

Dauguma (72 proc.) apklaustų įmonių vadovų darbuotojų skaičiaus keisti neketino, 25 proc. – numatė priimti naujų. 92 proc. respondentų prognozavo, kad parduodamų prekių kainos nesikeis, 7 proc. – kad didės.


Paslaugų sektoriaus pasitikėjimo rodiklis
 

Paslaugų sektoriaus įmonių vadovų apklausos rezultatai parodė, kad gegužę, palyginti su balandžiu, verslo tendencijos paslaugų sektoriuje pablogėjo. Paslaugų pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 5 procentiniais punktais. Tam įtakos turėjo sumažėjusi teikiamų paslaugų paklausa, pesimistiškesnė jos prognozė artimiausiems mėnesiams bei pablogėjusi įmonių verslo padėtis.

Respondentų, teigiančių, kad jų įmonės verslo padėtis per pastaruosius mėnesius pagerėjo, dalis sumažėjo nuo 32 iki 31 proc., o kad ji pablogėjo – padidėjo nuo 5 iki 7 proc. Nors dauguma (61 proc.) įmonių vadovų teigė, kad teikiamų paslaugų paklausa per pastaruosius mėnesius nesikeitė, tačiau nuo 36 iki 30 proc. sumažėjo teigiančių, kad ji padidėjo.

Blogesnė ir teikiamų paslaugų paklausos prognozė: 37 proc. respondentų per artimiausius 3 mėnesius numatė paklausos didėjimą, 7 proc. – mažėjimą (balandį – atitinkamai 42 ir 4 proc.). Dauguma (64 proc.) apklaustų įmonių vadovų darbuotojų skaičiaus keisti neketino, 26 proc. – planavo priimti naujų. 89 proc. respondentų prognozavo, kad teikiamų paslaugų kainos artimiausiu metu nesikeis, 9 proc. – kad didės.

 

Tyrimą iš dalies finansuoja Europos Sąjunga.

Europos Sąjungos šalių informaciją galima rasti Europos Komisijos interneto svetainėje.


2019 m. birželio mėn. verslo tendencijų tyrimo rezultatus ir ekonominių vertinimų rodiklį skelbsime birželio 28 d.


Daugiau informacijos rasite Rodiklių duomenų bazėje.


Statistinė informacija rengiama ir skleidžiama vadovaujantis Europos statistikos praktikos kodeksu.Kontaktinė informacija :

Jurgita Lavrovienė
Žinių ekonomikos ir specialiųjų tyrimų statistikos skyriaus specialistė
Tel. (8 5) 236 4932
El. p. jurgita.lavroviene@stat.gov.lt

© Lietuvos statistikos departamentas
Naudojant Lietuvos statistikos departamento duomenis, būtina nurodyti šaltinį.

Susiję informaciniai pranešimai: