???warnOperationFailedBecauseWarning???
Atgal

Apskritojo stalo diskusija apie manipuliavimą statistika

Gruodžio 2 d. vyko apskritojo stalo diskusija „Manipuliavimas statistika. Lengva meluoti naudojant statistiką, sunku sakyti tiesą be jos" (Andrejs Dunkels)

Ekonomistai, politikai, žurnalistai vis dažniau naudoja statistiką pagrįsdami savo nuomonę ar poziciją. Tai džiugina, nes skaičiai patys savaime nemeluoja. Tačiau vis dažniau pasigirsta samprotavimų, ar net akivaizdžių visuomenės klaidinimų, remiantis tais pačiais, kaip ir teisingais, skaičiais. Neretai tokius samprotavimus vainikuoja sparnuota Marko Tveno frazė apie tris melo rūšis.

Lietuvos statistikos departamentas, vadovaudamasis Europos statistikos praktikos kodeksu, griežtai laikosi aukštos kokybės standartų ir rengia patikimą, su kitomis Europos ir pasaulio šalimis palyginamą ir tarptautinius reikalavimus atitinkančią statistinę informaciją. Nepaisant to, jei skaičiai cituojančiajam pasirodo nepakankamai patogūs, statistikai apkaltinami esą neteisingai skaičiuoja, atstovauja kokioms nors interesų grupėms ir pan. Kita vertus, sąmoningas informacijos nutylėjimas, konteksto ignoravimas, o neretai ir tiesiog supratimo ar noro suprasti statistiką trūkumas klaidina visuomenę ir pakerta pasitikėjimą oficialiąja statistika.

Jausdami atsakomybę dėl nešališkos ir tikslios informacijos pateikimo visuomenei, tinkamo statistikos supratimo ir interpretavimo, norėdami efektyviai reaguoti į bandymus manipuliuoti oficialiąja statistika, pakvietėme analitikus ir verslo atstovus, žurnalistus ir politikus padiskutuoti šia tema. Buvo aptartos labiausiai viešojoje erdvėje šiemet eskaluotos temos: kainų pokyčių, alkoholio suvartojimo, skurdo, emigracijos, oficialiai neapskaitytos ekonomikos vertinimo niuansai.

Diskusijoje dalyvavo svečiai: Seimo narė Aušra Maldeikienė, „Swedbank" analitikas Nerijus Mačiulis, LLRI direktorius Žilvinas Šilėnas, dienraščio „Verslo žinios" priedo „Bendrovės finansai" redaktorius Vytautas Žeimantas, VU Ekonomikos fakulteto profesorė dr. Gindra Kasnauskienė, ir Lietuvos statistikos departamento ekspertai.

Diskusija skirta Europos statistikos dienai paminėti.