Gyventojų saugumo tyrimas – dėmesys smurto problemai šalyje


Birželio 17 d. Lietuvos statistikos departamente pristatyti Gyventojų saugumo statistinio tyrimo rezultatai, kurie atskleidė nemalonią tiesą – daugiau kaip 250 tūkst. 18–74 metų amžiaus moterų ir beveik 200 tūkst. vyrų yra patyrę fizinį (įskaitant grasinimus) ar seksualinį smurtą.

Tokį tyrimą Lietuvos statistikos departamentas atliko pirmą kartą. Į statistinę imtį atrinkta atsitiktinė 10 tūkst. gyventojų imtis. Apklausta apie 5,5 tūkst. gyventojų „Klausėjams buvo labai sunku atlikti šį tyrimą. Visų pirma dėl to, kad visuomenėje nepriimta atvirai kalbėti apie smurtą, o šiuo atveju respondentų buvo prašoma papasakoti apie skaudžius išgyvenimus pirmą kartą sutiktam asmeniui. Suvokimas apie smurtą – gan paviršutiniškas. Dalis visuomenės nepriskiria smurtui užgauliojimų, grasinimų, pastūmimo ar pan. Tai labai jautri tema, reikalaujanti ypatingo psichologinio pasiruošimo. Buvo sunku klausti žmonių apie patiriamą smurtą, ypač seksualinį, todėl klausėjams buvo organizuojami specialūs mokymai, kuriuos vedė su patyrusiais smurtą asmenimis dirbanti ekspertė – psichoterapeutė“, – kalbėjo Gyventojų saugumo statistinio tyrimo vadovė, Socialinės apsaugos, sveikatos, švietimo ir kultūros statistikos skyriaus patarėja Sigita Mačiuikienė. Viso tyrimo metu klausėjai turėjo galimybę telefonu pasikonsultuoti su psichoterapeute dėl per apklausas kylančių problemų. Anot S. Mačiuikienės, po šio tyrimo tiek su šiuo tyrimu dirbusių specialistų, tiek klausėjų supratimas apie smurtą pasikeitė: visi pradėjo giliau suvokti, kas yra smurtas, kokia tai aktuali problema visuomenėje.

Nors tyrimas parodė, kad žmonės yra informuoti apie galimybę kreiptis į įvairias institucijas dėl patiriamo smurto, didžioji dalis jį patyrusiųjų apie tai kalbėjosi su artimaisiais, o kreiptis į institucijas vengė. „Buvo atvejų, kad į tyrimo atranką patekę žmonės iš pradžių nesutikdavo apie tai kalbėti, o vėliau persigalvodavo. Po apklausos padėkodavo – klausėjas buvo pirmasis asmuo, kuriam išdrįso pasipasakoti“, – įstrigusius momentus iš apklausos pasakojo Daiva Marcinkevičienė, Lietuvos Statistikos departamento Socialinės apsaugos, sveikatos, švietimo ir kultūros statistikos skyriaus vedėja.

Socialinių mokslų daktarė, docentė, lyčių lygybės ekspertė Giedrė Purvaneckienė pabrėžė, kad šio tyrimo rezultatai – labai laukti. „Tai, ką matome policijos suvestinėje – yra tik ledkalnio viršūnė. Todėl visoms organizacijoms, kovojančioms su visuomenėje paplitusiu smurtu, ypač svarbu turėti nors kokius duomenis, apie smurto paplitimo mastą, kokios asmenų grupės yra pažeidžiamiausios. Tik remdamiesi statistika, mes galime drąsiau kelti šią problemą viešumoje“, – susitikime akcentavo G. Purvaneckienė.

Moterų informacijos centro savanorė Jurgita Pečiūrienė pastebėjo, jog pagal duomenis pasitvirtina jau žinoma tiesa – moterims nesaugiausia namie, vyrams – gatvėje. Tarp nukentėjusiųjų nuo intymaus partnerio smurto absoliuti dauguma (88,2 proc.) – moterys, tarp patyrusiųjų ne partnerio smurtą daugiau kaip pusė (56,7 proc.) – vyrai.

Tyrimas atskleidė ir problemas, apie kurias mūsų visuomenėje kalbama labai mažai. Net 10 proc. intymaus partnerio smurtą patyrusių moterų buvo fiziškai sužalotos, 6 proc. moterų jautė grėsmę savo gyvybei. Tik 9 proc. smurtą ne nuo partnerio patyrusių moterų kreipėsi į policiją. 19 proc. moterų ir 7 proc. vyrų yra patyrę seksualinį priekabiavimą darbe.

Tyrimas atliekamas 19-oje Europos šalių, todėl jo rezultatus bus galima palyginti.
 

Informacinis pranešimas Gyventojų saugumo statistinio tyrimo rezultatai.



 

Tyrimą iš dalies finansuoja Europos Sąjunga.