Atgal

Lietuvoje minima Europos statistikos diena


Spalio 20 d., ketvirtadienį, švenčiama Europos statistikos diena. Europos statistikos bendruomenę šiemet vienija šūkis „Statistika padeda suprasti visuomenę ir užmegzti su ja ryšį ieškant tiesos“. Šią dieną Europos statistikos bendruomenė pažymi jau 7-ąjį kartą, kad pabrėžtų oficialiosios statistikos, kaip nepriklausomos, objektyvios ir patikimos informacijos šaltinio, svarbą.

„Statistikai visoje Europoje siekia, kad piliečiai geriau suprastų oficialiosios statistikos svarbą ir vertę mūsų visuomenei. Kad šiuolaikinė demokratinė visuomenė galėtų tinkamai funkcionuoti, ji turi remtis tvirtu patikimos ir objektyvios statistikos pagrindu. ES, valstybių narių, vietos valdžios institucijų ir įmonių sprendimus priimantiems asmenims reikia statistikos, kad galėtų priimti geresnius sprendimus, kurie galiausiai pagerintų visų žmonių gyvenimą“, – teigia dr. Jūratė Petrauskienė, Lietuvos statistikos departamento generalinė direktorė.

Daugiau kaip 60 metų valstybių narių statistikos institucijos kartu su Europos Sąjungos statistikos tarnyba (Eurostatu) dirba Europos statistikos sistemoje, kad parengtų patikimus ir palyginamus duomenis. Šią oficialiąją Europos statistiką vyriausybės naudoja savo politikai formuoti, įmonės –sprendimams priimti, piliečiai – vyriausybių politikai vertinti ir palyginti save su kitais. Nuolat stengiamasi plėsti duomenų šaltinius, taikyti patikimus statistinius metodus ir naujas technologijas. Taip parengiami kokybiškesni rodikliai, leidžiantys priimti geresnius sprendimus, turinčius įtakos mūsų visų gyvenimui.

„Europos statistikos naudotojų skaičius vis didėja. Susidomėjimo statistika ir duomenimis tendenciją pastebime ir Lietuvoje. Oficialiosios statistikos portalą vidutiniškai per metus aplanko 1 milijonas lankytojų. Lietuvos statistikos departamento atstovai atsako į tūkstančius institucijų ir gyventojų užklausų. Visuomenės susidomėjimo sulaukia ir Valstybės duomenų analitikų paskyra socialiniuose tinkluose, kurioje pateikiamos įdomios duomenų analizės, įžvalgos“, – teigia dr. J. Petrauskienė.

Europos statistikos dienos proga Lietuvos statistikos departamente renkasi Atvirų duomenų klubas, kurio tikslas skatinti viešojo sektoriaus duomenų atvėrimą valstybės institucijose. Renginyje bus apžvelgti valstybės duomenų atvėrimo pažangos ir poveikio vertinimo apklausos rezultatai, apie duomenų atvėrimo patirtis, iššūkius diskutuos Ekonomikos ir inovacijų, kitų ministerijų, Informacinės visuomenės plėtros komiteto, Lietuvos statistikos departamento atstovai.

Minėdami Europos statistikos dieną, Lietuvos statistikos departamento atstovai skaitys paskaitas apie statistikos procesą ir duomenų svarbą Lietuvos mokiniams. Pasirinktos dvi, ypatingą reikšmę turinčios Kauno mokyklos – „Aušros“ gimnazija ir Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazija. Abi mokyklos, kaip ir Centralinis statistikos biuras (Lietuvos valstybinė statistikos įstaiga) buvo įkurtos Kaune, Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazija atidaryta tais pačiais metais, kaip ir Bendrosios statistikos departamentas – 1919 m.

Lietuvos statistikos departamentas nuo 2023 m. sausio tampa Valstybės duomenų agentūra. Valstybės duomenų agentūra bus atsakinga ne tik už oficialiosios statistikos rengimą, bet ir už efektyvų valstybės duomenų valdymą ir panaudojimą. Toks pokytis išplės galimybes remtis duomenimis priimant valstybei svarbius sprendimus.