Atgal

Mažiau prekybos įmonių pildys statistines ataskaitas


Nuo šių metų pasitelkus administracinius duomenis mažiau įmonių pildys Prekybos ir maitinimo įmonių mėnesinę statistinę ataskaitą PR-01.

Kasmet šią ataskaitą teikdavo apie 4 800 įmonių. Šiais metais jų skaičius sumažintas iki 4 000.

Įmonės kartais piktinasi ir teigia, jog apyvartų duomenis būtų galima gauti ir iš administracinių šaltinių, nes jie teikiami ir Valstybinei mokesčių inspekcijai. Kai sutampa informacijos pateikimo laiko terminai ir rodiklių apibrėžimai, administraciniai šaltiniai naudojami. Būtent taip pavyko sumažinti šią ataskaitą teikiančių įmonių skaičių.

Tačiau ne visų įmonių apyvarta (be PVM) sutampa su PVM deklaracijoje pateiktais duomenimis. Tai nutinka šiais atvejais:

  • PVM yra mokamas ne tik nuo komercinės veiklos pajamų, kurias reikia vertinti statistiniame tyrime, todėl duomenys tikslinami su įmonėmis.
  • Dauguma įmonių po PVM pateikimo, norėdamos, kad duomenys būtų teisingi, tikslina PR-01 pačios.
  • Įmonės, kurių metinės pajamos neviršija 300 tūkst. EUR, gali teikti PVM deklaracijas kas ketvirtį, o ne kas mėnesį.
  • Jei įmonės ne PVM mokėtojos, jų duomenų iš viso nėra iš kur paimti.

Kodėl nebūtų galima atsisakyti šios informacijos?

Iš šios ataskaitos gaunami svarbūs duomenys apie mėnesinę prekybos ir maitinimo įmonių apyvartą, apyvartos pokyčius, dirbtas valandas. Šiais metais atsižvelgiant į vartotojų poreikį ir siekiant įvertinti elektroninės prekybos mastą, kuris ypač padidėjo dėl COVID-19 situacijos Lietuvoje, 2022 m. ataskaita PR‑01 papildyta rodikliu apie elektroninės prekybos apyvartą.

Iš šios ataskaitos apibendrintą informaciją vartotojai gauna operatyviai mėnesiui pasibaigus. Ji taip pat teikiama Eurostatui,  kad būtų parengta tarp šalių palyginama statistika.

Vien žiniasklaidoje per metus mažmeninės prekybos rodikliai buvo paminėti 187 kartus. Juos naudoja ekonomistai, valstybės institucijos, verslo įmonės. Pagal teisės aktus šią statistiką Lietuva privalo teikti Eurostatui.

Duomenys, gauti iš šios ataskaitos: