Atgal

Operatyvioji statistika. Lietuvos proveržis


Birželio 23–25 d. nuotolinėje JT Europos ekonomikos komisijos (EEK) Europos statistikų konferencijoje buvo kalbama apie COVID-19 pandemijos paskatintas inovacijas statistikoje. Lietuva pristatė savo patirtį pereinant nuo tradicinės prie operatyviosios statistikos rengimo. Lietuva – viena iš valstybių, kurios įgyvendino operatyviųjų duomenų teikimą, todėl generalinė direktorė dr. Jūratė Petrauskienė buvo pakviesta dalyvauti viešoje sesijoje, kur buvo plačiau diskutuojama inovacijų klausimais.


Lietuvos statistika yra vienintelė statistikos įstaiga pasaulyje, kuri tvarko COVID-19 statistinius duomenis. Lietuvoje diegiamas per palyginti trumpą laiką sukurtas efektyvus duomenų valdymo modelis (Valstybės duomenų valdysenos informacinė sistema), skirtas rengti oficialiajai ir eksperimentinei statistikai, tvarkyti kitus duomenis valstybės reikmėms. Tai leidžia tikėtis ir reikšmingai detalesnės bei aktualesnės statistikos, taip pat ir naujos kokybės paslaugų valstybei, mokslui, verslui ir visuomenei.

Jau keletą metų tarptautiniuose statistikų susitikimuose kalbama apie perėjimą prie operatyviųjų duomenų skelbimo, kai kurių šalių nacionalinės statistikos įstaigos rengia eksperimentinę operatyviąją statistiką, pvz. pagal mobiliųjų telefonų duomenis arba iš prekybos centrų gaunamus fiskalinių čekių duomenis. Lietuvos statistika taip pat aktyviai ieško būdų, tariasi su verslu, kad statistinė informacija visuomenę pasiektų anksčiau ir detalesniu lygiu.