Atgal

Statistikos departamentas. Šimtmečio maršrutas.


Antrus metus iš eilės Lietuvos statistikos departamentas prisijungia prie architektūrinio festivalio „Open house“ ir atveria savo duris lankytojams.

Šiais metais istorinis pastatas, esantis Gedimino pr. 29, buvo įtrauktas į maršrutą „Šimtmečio atspindžiai Gedimino prospekte“. Tiesa, dėl COVID-19 pandemijos ekskursijos vyko kiek kitaip – virtualiai. Lankytojai vaikščiojo po Gedimino prospektą sudarytais maršrutais, savo išmaniaisiais įrenginiais skenavo QR kodus ir klausėsi pasakojimų apie pastatus ir jų istorijas, virtualiai galėjo pasižvalgyti, kaip jie atrodo iš vidaus.

Prie Žemaitės skverelio esančiam pastatui – daugiau nei šimtas metų. Jis puošia Gedimino prospektą ir atrodo, kaip prabangi valstybinės institucijos būstinė ar bankas. Tačiau pirminė jo paskirtis buvo gyvenamoji. XX a. pradžioje bajoras Julijonas Koganas įsigijo čia sklypą ir 1913 m. užsakė inžinieriui Antonovičiui suprojektuoti penkių aukštų gyvenamąjį pastatą su prekybinėmis patalpomis pirmajame aukšte. Netrukus prasidėjo statybos, tačiau jas nutraukė Pirmas pasaulinis karas ir vokiečių okupacija. Pastatas, kuriame buvo įrengta 15 butų, buvo baigtas statyti tik 1921 m. Penkiaaukštis pastatas tuo metu buvo laikomas vienu iš aukščiausių nuomojamų pastatų Vilniuje. Skirtingais laikotarpiais pastate buvo įsikūrusios įvairios organizacijos. Čia buvo Lietuvos aktyvistų fronto patalpos, NKVD būstinė, restoranai „Akimirka“ ir „Ponių laimė“, drabužių, alkoholio, gėlių parduotuvės. Lietuvos statistikos departamentas į šį pastatą atsikraustė 1956 m. Iki pat šių dienų išliko puošnus pastato fasadas, priskiriamas moderno, neoklasicizmo stiliui. O atskiroms detalėms būdingi skirtingų stilių ir srovių bruožai.

Pasivaikščioti šiais maršrutais ir sužinoti apie istorinius pastatus galėsite iki pat rudens.

Daugiau informacijos apie festivalį rasite čia:

https://www.openhousevilnius.lt/
https://www.facebook.com/OpenHouseVilnius/
#openhouse