Atgal

Seimo narys skleidžia nepatikrintus faktus


Seimo narys Aidas Gedvilas skelbia klaidinančią informaciją, kuri nuo vakar pradėjo greitai plisti socialiniuose tinkluose. Žinutėje rašoma, kad  „<...> 2021 m. birželio 7 d. interneto portalo Statistikos departamento atvirų duomenų suvestinėje apie COVID-19 vakcinavimą amžiuje iki 15 metų matoma, kad buvo paskiepyta 13 vaikų (0–5 amžiaus 4 vaikai, 5–10 amžiaus 1 vaikas, 10–15 amžiaus – 8 vaikai). <…> Remiantis gautais atsiliepimais, yra įtarimų, kad paskiepyti vaikai galėjo būti ir iš globos namų.“ Prie žinutės gyventojai raginami būti neabejingais ir dalintis šia informacija.

Seimo narys kreipėsi į Lietuvos statistikos departamentą. Jam buvo paaiškinta, kad, tikėtina, tai klaidos ir paprašyta palaukti, kol bus peržiūrėtas kiekvienas atvejis iš minėtų 13-os.

Lietuvos statistikos departamento pateikiamuose atvirų duomenų lentelėse skelbiama su COVID-19 pandemija susijusi statistinė informacija. Viena iš lentelių yra ir vakcinacijos statistika.

Šioje lentelėje yra daugiau kaip milijonas įrašų, kuriuos į e. Sveikatos sistemą suveda skiepijančių įstaigų darbuotojai. Natūralu, kad esant tokiam duomenų kiekiui pasitaiko klaidų.

Iš atvirų duomenų išfiltravus paskiepytų 0–14 metų amžiaus vaikų grupę, pateikiama 13 įrašų. Lietuvos statistikos departamento duomenų analitikai ir Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai patikrino visus šiuos atvejus, susisiekė su skiepijančiomis įstaigomis.

Amžiaus grupėje nuo 0 iki 4 metų atsidūrė keturi įrašai. Trys iš jų atsirado Klaipėdoje paskiepijus Lietuvoje dirbančius užsieniečius, neturinčius lietuviškų asmens kodų. Skiepijanti įstaiga, norėdama pažymėti, kad amžius nežinomas, amžiaus skiltyje įrašė nulius. Vienas klaidingas įrašas buvo iš Šiaulių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro: dokumento forma nepasirašyta, asmuo be asmens kodo, įstaiga patvirtino, kad tai klaida.

Vienas vakcinacijos įrašas buvo 5–9 metų amžiaus grupėje. Įrašas rodė, kad paskiepytas 6 metų asmuo. Skiepijanti įstaiga Šiaulių centro poliklinika patvirtino, kad tai klaidingas duomenų suvedimas.

Aštuoni vakcinacijos įrašai buvo 10–14 metų amžiaus grupėje. Du iš jų 12-os metų: dėl abiejų skiepijančios įstaigos patvirtino, kad tai suvedimo klaida.

Šeši įrašai apie 14-os metų amžiaus paskiepytus asmenis, įrašai yra teisingi. Šie skiepijimo atvejai susiję su sportininkais, norinčiais dalyvauti varžybose, sunkiai sergančiais vaikais, kurių skiepijimui tėvai davė raštiškus sutikimus. Atkreipiame dėmesį, kad Europos vaistų agentūra pritarusi vakcinos „Comirnaty“ (gamintojas „Pfizer-BioNTech”) naudojimui 12–16 metų paaugliams. Lietuvoje, kaip ir kitoms ES šalims narėms, šie pakeitimai įsigalioja automatiškai.

Šiandien atvirų duomenų lentelė jau atnaujinta su minėtais pakeitimais (arba amžiaus grupės pataisymu, arba klaidingo įrašo ištrynimu).

Prašome neprisidėti prie melagingų žinučių plitimo ir padėti jas laiku demaskuoti. Kilus klausimų dėl operatyvių duomenų – kviečiame kreiptis.