Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorius (EVRK 2.1 red.)

Nuo 2025 m. įsigalioja naujasis Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorius (EVRK 2.1 red.)

 

Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorius (EVRK) – susistemintas visuomeninių ir ekonominių veiklos rūšių, vykdomų šalies ūkyje, rinkinys, kurio klasifikavimo vienetas – veiklos rūšis. EVRK naudojimas leidžia visus šalyje esančius ūkio subjektus suskirstyti į kategorijas ir rinkti gyventojų, produkcijos, užimtumo, žemės ūkio, pajamų bei kitus duomenis pagal veiklos rūšis. Taip pat šis klasifikatorius naudojamas statistiniams duomenims palyginti šalies ir tarpvalstybiniu lygmeniu.

EVRK parengtas pagal Statistinį Europos Bendrijos ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių – NACE 2 red. (Nomenclatures des Activities de Communite Europeene – NACE Rev. 2), kurį rengia Europos Sąjungos statistikos tarnyba (Eurostatas) ir kuris yra susijęs su Jungtinių Tautų tarptautiniu standartiniu gamybiniu visų ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriumi (ISIC 4 red.). Tai leidžia palyginti statistinę informaciją pagal ekonominės veiklos rūšis ir Europos, ir Pasaulio lygmeniu. Pirmieji 4 EVRK ženklai atitinka tų pačių ekonominės veiklos rūšių kodus NACE, t. y. kodai, pavadinimai ir aiškinamosios pastabos visiškai sutampa. EVRK skiriasi tik tuo, kad turi 5‑ą lygmenį (6 ženklų kodai) – poklasius.

Visame pasaulyje šiuo metu vyksta dideli pokyčiai: viską apimanti ekonomikos restruktūrizacija, sparti technologijų raida lemia, kad naudojant senąją klasifikatoriaus versiją (šiuo metu naudojamas Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorius (EVRK 2 red.) galioja nuo 2008 m.) sudėtinga atspindėti ekonomikos ir visuomenės pokyčius. Dalis veiklų tampa neaktualios ir išnyksta arba mažėja jų populiarumas, vietoj jų atsiranda arba tampa populiarios naujos. Besikeičiant technologijoms ir veiklos procesams kyla sunkumų klasifikuojant veiklas. Todėl atsirado būtinybė keisti klasifikatoriaus struktūrą, atnaujinti aiškinamąsias pastabas. Dėl šių priežasčių buvo pradėtas Jungtinų Tautų tarptautinio standartinio gamybinio visų ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus (ISIC 4 red.) atnaujinimas, taip pat atnaujinami NACE 2 red., EVRK 2 red. ir kiti susiję klasifikatoriai (Svarbiausio produktų klasifikatoriaus 2.1 redakcija (CPC 2.1 red.), Produktų pagal veiklos rūšį klasifikatoriaus 2.1 versija (CPA 2.1 ver.), Produktų, gaminių ir paslaugų klasifikatorius (PGPK 2022).

2019 m. priėmus sprendimą dėl NACE (taip pat ir dėl EVRK) atnaujinimo, konsultuojantis su nacionalinėmis statistikos institucijomis, Europos Komisijos tarnybomis, įvairiomis pramonės šakų federacijomis ir centriniais bankais, buvo surinkta tūkstančiai pasiūlymų, kurie aptarti specialioje darbo grupėje. Vienų pasiūlymų pagrindu buvo atlikti struktūriniai klasifikatoriaus pakeitimai, kitų – pateiktos papildomos aiškinamosios pastabos, kurios padės klasifikuoti neseniai išpopuliarėjusias ar atsiradusias naujas veiklas.

EVRK 2.1 red., kaip ir EVRK 2 red., nuo NACE skiriasi tik tuo, kad turi penktąjį lygmenį – poklasius (6 ženklų kodai). EVRK 2 red. poklasius turi ne visos klasės, todėl vienose kategorijose žemiausias lygmuo yra klasė, kitose – poklasis. Siekiant išlaikyti vienodą kodo struktūrą, registruose paprastai buvo naudojami dirbtinai sudaryti kodai, prirašant tiek nulių, kiek trūksta skaitmenų žemiausio lygmens kodui sudaryti. Dėl to kildavo sunkumų siekiant užtikrinti, kad veiklos vienetai būtų klasifikuojami žemiausiu lygmeniu bei tą pačią veiklą vykdantys vienetai būtų priskiriami tai pačiai kategorijai. Siekiant išspręsti šias problemas ir užtikrinti klasifikatoriaus vientisumą visuose lygmenyse, EVRK 2.1 red. penktasis lygmuo priskirtas visoms klasėms.

Pagrindiniai veiklų klasifikavimo pokyčiai: EVRK 2.1 red. daugiau dėmesio skiriama ekologijai ir žiedinei ekonomikai (naujos biokuro gamybos, elektros gamybos iš atsinaujinančių šaltinių klasės, pakeitimai atliekų šalinimui ir medžiagų atgavimui skirtose klasėse), kultūrai (atskira klasė, skirta prekybai kultūros prekėmis, detalesnis veiklų, susijusių su menine kūryba ir kultūra, skirstymas), karinei pramonei (atsiranda atskiros karinės technikos gamybos ir remonto klasės), paslaugoms (naujos klasės, skirtos tarpininkavimo paslaugoms klasifikuoti, detalesnis sveikatos priežiūros ir asmenų aptarnavimo veiklų klasifikavimas). Taip pat praplėstos informacijos, ryšių ir informacinių technologijų veiklos. EVRK 2 red. J sekcija „Informacija ir ryšiai“ skyla į dvi sekcijas, iš kurių viena skiriama leidybai, turinio kūrimui ir platinimui, kita – IT, telekomunikacijoms, informacijos paslaugoms.

Viena labiausiai pertvarkytų EVRK 2 red. sekcijų – G sekcija „Didmeninė ir mažmeninė prekyba; variklinių transporto priemonių ir motociklų remontas“. Buvęs EVRK 2 red. 45 skyrius „Variklinių transporto priemonių ir motociklų didmeninė ir mažmeninė prekyba bei remontas“ integruotas į atitinkamus EVRK 2.1 red. skyrius: 46 („Didmeninė prekyba“), 47 („Mažmeninė prekyba“) ir 95 („Remontas ir techninė priežiūra“). Taip pat mažmeninė prekyba nebebus skirstoma pagal prekybos vietą, o klasifikuojant atsižvelgiama tik į prekių, kuriomis prekiaujama, grupes.

Nauja klasifikacija geriau atspindės dabartinės ekonomikos ir visuomenės pokyčius, padės nustatant, formuojant ir stebint Lietuvos ir ES politinius tikslus, bus pateikiama tikslesnė verslo ir visuomenės raidą atspindinti statistinė informacija.

Detaliau visus pokyčius galite pamatyti EVRK 2 red. ir EVRK 2.1 red. ryšių lentelėje.

Keičiantis Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriui (EVRK 2 red. keičiamas EVRK 2.1 red.), Valstybės duomenų agentūrai bei kitoms oficialiąją statistiką rengiančioms institucijoms, iškyla nemažai iššūkių, kurie reikalauja papildomų resursų ir pasiruošimo.

Pirmiausia reikia perkoduoti Statistinį ūkio subjektų registrą (SŪSR). Šis darbas turi būti atliktas 2025 m. Tai reiškia, kad visų ūkio subjektų veiklos kodai, priskirti pagal EVRK 2 red., turės būti peržiūrėti ir pakeisti pagal EVRK 2.1 red. Šis procesas būtinas siekiant užtikrinti, kad naujasis klasifikatorius būtų nuosekliai taikomas visuose statistiniuose tyrimuose ir ataskaitose.

Pereinamuoju laikotarpiu, kuris, priklausomai nuo tyrimo, gali trukti kelerius metus, duomenys turės būti renkami pasitelkiant abu klasifikatorius. Tai reiškia, kad įmonių ir organizacijų veikla turės būti vertinama vienu metu taikant ir EVRK 2 red., ir EVRK 2.1 red. Šis sprendimas būtinas siekiant užtikrinti duomenų palyginamumą bei vientisumą ir išvengti interpretacijos klaidų dėl metodologinių skirtumų.

Taip pat, siekiant užtikrinti statistinių duomenų tęstinumą ir suderinamumą, išvengti netikslumų atliekant ilgalaikių tendencijų analizes, turės būti perskaičiuotos laiko eilutės.

Dėl klasifikatoriaus pasikeitimo taip pat turės būti atnaujintos ir statistikos duomenų apdorojimo bei analizės sistemos, programinės įrangos sprendimai – pritaikyti naujiems veiklos rūšių kodams, darbuotojai bus mokomi dirbti taikant naująjį klasifikatorių.

Pasikeitus Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriui (EVRK 2 red. keičiamas EVRK 2.1 red.), statistikos naudotojams gali tekti susidurti su tam tikrais iššūkiais. Nors, siekiant pritaikyti praėjusių laikotarpių duomenis, nemaža dalis laiko eilučių bus perskaičiuotos, dalyje statistinių duomenų gali atsirasti laiko eilučių lūžių. Taip pat dėl skirtingose statistikos srityse numatytų nevienodų perėjimo prie EVRK 2.1 red. terminų gali kilti keblumų vartotojams – vieni duomenys bus skelbiami taikant EVRK 2 red., kiti – EVRK 2.1 red.

Nepaisant pereinamojo laikotarpio sunkumų, atnaujinta klasifikacija geriau atspindės šiuolaikinės ekonomikos realijas, todėl vartotojai galės gauti tikslesnius ir išsamesnius duomenis apie tam tikrus sektorius, tiksliau analizuoti jų dinamiką ir priimti labiau pagrįstus sprendimus. Be to, EVRK 2.1 red. yra suderintas su kitais tarptautiniais klasifikatoriais (NACE 2.1 red., ISIC 5 red.), todėl užtikrinamas duomenų palyginamumas tarptautiniu mastu. Tai itin svarbu analizuojant globalias tendencijas, prognozuojant ekonomikos raidą ar dalyvaujant tarpvalstybiniuose projektuose.