Statistikos egzaminas

Faktai – ne gandai 2021“

Ar matydamas viešojoje erdvėje pasirodančią informaciją dažnai susimąstai apie jos patikimumą? Ar moki suprasti ir interpretuoti skaičius? Ar pastebi, kas už jų slepiasi? Lietuvos statistika siekia, kad visos viešai skelbiamos naujienos būtų kuo tikslesnės.

Tad NESIKLIAUK GANDAIS – REMKIS STATISTIKA!
 

Kas tai?

„Faktai – ne gandai 2021“ – pirmą kartą organizuojama iniciatyva, skirta paminėti rugsėjo 6 d. – Lietuvos statistikos dieną ir Lietuvos statistikos departamento 102-ąjį gimtadienį. Šiuo egzaminu siekiame parodyti, kaip statistika atspindi mūsų kasdienį gyvenimą, padėti suprasti ir interpretuoti skaičius, didinti visuomenės statistinį raštingumą ir paskatinti rinktis tik patikimus informacijos šaltinius.
 

Kada?

Egzaminas vyks 2021 m. rugsėjo 6 d. 8.00–22.00 val. (Lietuvos laiku).

Pasitikrinti statistikos žinias bus galima ir pasibaigus egzaminui – testas bus aktyvus iki rugsėjo 30 d. 24.00 val.
 

Kas gali dalyvauti?

Egzamine kviečiame dalyvauti visus, kurie nori geriau suprasti statistiką ir žinoti daugiau. Nėra jokių amžiaus apribojimų. Tiesa, klausimai labiau orientuoti į vyresniųjų klasių moksleivius, studentus, suaugusiuosius.
 

Ko reikia, kad galėtum dalyvauti egzamine?

Svarbiausia – turėti mobilųjį telefoną, kompiuterį ar kitą išmanųjį įrenginį, kuris palaiko interneto ryšį. Prisijunk prie www.faktainegandai.lrt.lt.

Spausk „Dalyvauti egzamine“.

Atsakyk į klausimus ir sužinok savo statistikos žinių lygį.
 

Klausimai

Egzamino klausimus parengėme pagal Oficialiosios statistikos portale skelbiamus rodiklius. Kad būtų drąsiau ir lengviau atsakinėti į pateiktus klausimus, parengėme ir trumpą atmintinę, kur galima rasti naudingą medžiagą ruošiantis statistikos egzaminui.

Atsakinėdamas į klausimus NESIKLIAUK GANDAIS – REMKIS STATISTIKA!
 

Pasiruošimas

Pačius pagrindinius šalies rodiklius rasi tituliniame Oficialiosios statistikos portalo puslapyje.

Patariame naudotis paieška. Ji tikrai patogi, jei žinai, ko tiksliai ieškai. Tačiau jei nežinai, kaip tiksliai vadinasi rodiklis, paranku pasižiūrėti teminėse lentelėse. Čia rasi statistiką pagal temas, jau suformuotus duomenų rinkinius, susijusią informaciją.

Išsamiai, pagal temas nagrinėjama statistika mūsų ir kitų oficialiąją statistiką rengiančių institucijų leidiniuose.

Oficialiosios statistikos portale esančioje rodiklių duomenų bazėje rasi visus mūsų skelbiamus rodiklius. Lentelėse pateikiamų skaičių yra daug, todėl susigaudyti padės statistikos rodiklių skirstymas pagal temas arba paieška. Taip pat galima išsifiltruoti rodiklius pagal regionus.

Kad statistika būtų lengviau suprantama – ją pateikiame vizualiai.

Visi aktualiausi statistiniai rodikliai vaizduojami iliustruotuose infografikuose. Spalvos, ryškios iliustracijos ir informatyvūs grafikai padės lengviau įsidėmėti svarbiausius statistinius faktus.

O jei esi iš tų, kurie lengviau įsimena informaciją klausydami ir žiūrėdami – turime nemažą statistikos videoteką. Vaizdo įrašuose įdomiausius ir naujausius rodiklius pristato mūsų statistikai – informacija aiški, glausta ir vertinga!

Pradėję skelbti operatyviąją COVID-19 ir neteisėtos migracijos statistiką, sukūrėme švieslentes, kuriose kiekvieną dieną atnaujinami naujausi rodikliai. Čia rasi vaizdingus grafikus, žemėlapius ir tikslius paaiškinimus, padėsiančius suprasti pateikiamą informaciją.

Jeigu domina konkrečių regionų statistika – štai ir virtualūs Lietuvos apskričių stendai. Juose pateikiami pagrindiniai demografiniai, socialiniai, švietimo, darbo, aplinkos ir ekonominiai rodikliai. Galima pasirinkti konkretaus rajono ar miesto rodiklius bei juos lyginti tarpusavyje.

Dar skelbiame ir detaliąją statistiką. Joje pateikiami itin detalūs statistiniai rodikliai pagal gyventojų ir būstų, žemės ūkio bei veikiančių ūkio subjektų surašymuose gautus duomenis. Lietuvos žemėlapyje, pasirinkus norimą rodiklį, galima virtualiai nukeliauti į bet kurį šalies regioną ir gauti detalią jo statistinę informaciją.

Interaktyviajame atlase pasirinkus statistikos rodiklį galima peržiūrėti pateikiamus rodiklius Lietuvos žemėlapyje. Čia rodikliai pateikiami pagal apskritis, galima juos lyginti tarpusavyje.

Taip pat kviečiame sekti mus, draugauti ir bendrauti Facebook, Instagram, Linkedin.