2021-02-12


Kasmet mažėjęs mirtimi pasibaigusių nelaimingų atsitikimų darbe skaičius pirmąjį 2021 m. mėnesį ir vėl priminė, kad atsipalaiduoti nevalia.

Valstybinė darbo inspekcija sausį jau užregistravo keturis žmonių gyvybes nusinešusius tragiškus incidentus Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

Dauguma mirtinų nelaimingų atvejų darbe susiję su statybų sektoriumi. Pernai statybų darbai taip pat buvo vieni rizikingiausių.

Statistikos departamento duomenimis, 2020 m. statybose žuvo 6 žmonės, 2019 m. mirčių atliekant statybos darbus buvo 8.

Iš viso pernai buvo užregistruoti 33 mirtimi pasibaigę nelaimingi atsitikimai darbe – 15 proc., arba 6 atvejais, mažiau nei užpernai. 

Beje, nelaimingų atsitikimų, kuriuose sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai, pernai buvo užregistruota lygiai tiek pat, kiek ir 2019 m., – 125.

Bet praėjusieji metai buvo išskirtiniai dėl nelaimingų įvykių miškuose.

Užpernai miškininkystės sektoriuje nebuvo užfiksuota nė vieno mirtimi pasibaigusio įvykio. 2020 m. tokių incidentų buvo 2 ir net penkios nelaimės baigėsi sunkiu sveikatos sutrikdymu.

Komentaras

Privačių miškų savininkų asociacijos direktorius Aidas Pivoriūnas pastebėjo, kad nelaimių miškuose vis dar pasitaiko, tiesa, apie jas vengiama kalbėti. „Galime nebent pasiguosti, kad mūsų asociacijos narius pastaraisiais metais tokios nelaimės aplenkė“, – sakė A. Pivoriūnas.

Jo teigimu, per pastarąjį dešimtmetį nelaimingų atsitikimų dirbant miško darbus mažėjo. „Turbūt tai lėmė skiriamas didesnis dėmesys individualioms darbo apsaugos priemonėms“, – svarstė asociacijos direktorius.  

Be to, A. Pivoriūno teigimu, vienas mirtimi pasibaigęs nelaimingas įvykis kilo dėl konflikto tarp miško darbininkų.
 

 

Vis dėlto, Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenys rodo, jog mirtimi pasibaigiantys atvejai dažniausiai yra susiję su neatsargumu.

Pernai vasarį Kėdainių rajone per miško ruošos darbus žuvo darbininkas, ant kurio užvirto kito darbininko pavojingai įpjautas, bet nenuverstas alksnis. Medkirtys pasvirusį medį buvo palikęs ir nuėjęs įsipilti benzino.

Panaši nelaimė pernai rugsėjį įvyko ir Švenčionių rajone: Palakajos miške dirbusių darbininkų nupjautas 25 metrų juodalksnis nuvirto ant šakas tvarkiusio kito darbininko.

Pernai, kaip ir ankstesniais metais, daugiausia darbininkų žuvo nukritę. Tai – net 10 darbininkų mirties priežastis, be to, 39 žmonės krisdami sunkiai susižalojo.

Beje, iš aukštai krinta ne tik statybose, bet ir transporto saugojimo įmonėse, žemės ūkyje dirbantys darbuotojai, taip pat buvo mirtinai traumuotų užvirtus gruntui ar užtroškusių vamzdyne susikaupusiomis dujomis.

Tiriant pernai darbe įvykusius nelaimingus atvejus, nustatyta, kad du žuvę, o šeši sunkiai nukentėję darbuotojai buvo neblaivūs. 

Užpernai tokių nelaimingų atvejų darbe, kai mirtinai ar sunkiai susižalojo neblaivūs asmenys, būta daugiau: žuvo keturi, o devyni patyrė sunkių sužalojimų. 

Pastebima, kad dažniau darbe mirtinai arba sunkiai susižaloja mažesnį darbo stažą turintys darbuotojai.

Pavyzdžiui, 2016 m. per pirmąjį darbo įmonėje mėnesį žuvo aštuoni žmonės. Tiesa, 2017 m. tokių atvejų, kai darbininkai žuvo per pirmąjį darbo mėnesį, buvo perpus mažiau – 4.

Statistikos departamento duomenimis, mirtimi pasibaigusių nelaimingų atvejų skaičius šalyje pastaraisiais metais mažėjo.

2018 m. tokių atvejų buvo užregistruota 38, 2017 m. – 39. 2016 m. mirtimi pasibaigusių tragiškų įvykių darbe buvo 45, 2015 m. – 44, 2014 m. – 58.