Atgal

Pasaulio banko ekspertai naudodami duomenis kuria įrankį verslo aplinkai analizuoti


Lietuvos statistikos departamente dvi savaites darbuojasi aukščiausio lygio duomenų analitikai iš Pasaulio banko. Ekspertai, pasitelkę Lietuvos statistikos departamento valdomos Valstybės duomenų valdysenos informacinės sistemos duomenis, Valstybės duomenų valdysenos informacinės sistemos aplinkoje kuria analitinius modulius, įgalinančius vertinti savarankiškai dirbančių asmenų ir mažų įmonių mokestinę aplinką.

Pirmasis modulis bus skirtas mažųjų įmonių mokestinei aplinkai analizuoti ir vertinti, antrasis – padės analizuoti ir vertinti savarankiškai dirbančių asmenų pajamas ir jų mokestinę aplinką, taip pat padės suprasti, kaip mokesčių sistema lemia pasirinkimą dirbti savarankiškai. Naudojant šiuos analitinius įrankius taip pat bus galima prognozuoti, kaip smulkųjį verslą paveiks vienokios ar kitokios mokesčių reformos, kiek inicijuoti mokesčių sistemos reguliavimai padės ar trukdys augti mažosioms šalies įmonėms, sudarys palankias verslo sąlygas ar sukurs kliūtis savarankiškai dirbantiems asmenims.

Minėtų analitinių įrankių sukūrimas – tai dalis Europos Komisijos Struktūrinių reformų rėmimo programos finansuojamo projekto „Mokestinės ir reguliavimo kliūtys labai mažų įmonių ir savarankiškai dirbančių asmenų augimui“ . Projektą inicijavo Ekonomikos ir inovacijų ministerija bei „Versli Lietuva“ (dab. Inovacijų agentūra). Juo siekiama supaprastinti verslo aplinkos reguliavimą ir taip prisidėti prie smulkiojo verslo augimo, mokesčių ir įvairių verslo aplinkos reguliavimų optimizavimo.

Lietuvos statistikos departamentas parengė projektui įgyvendinti reikalingus duomenis ir integravo juos į Valstybės duomenų valdysenos informacinę sistemą. Šios inovatyvios sistemos techninės galimybės leidžia pagal Pasaulio banko ekspertų pateiktą techninę specifikaciją atrinkti ir apdoroti didžiulius duomenų kiekius. Ekspertams suteikus prieigą prie Valstybės duomenų valdysenos informacinės sistemos programinės aplinkos, sudaromos techninės galimybės kurti minėto statistinio prognozavimo modelius. Sukurti įrankiai bus perduoti kitiems IT analitikams ekspertams. Ateityje moduliai bus papildomi atnaujintais, aktualiais duomenimis, modulius bus galima plėtoti.