Atgal

Statistika – vakcina prieš dezinformaciją


Tokiu šūkiu Europos statistikai pasitinka Europos statistikos dieną – spalio 20-ąją. „Statistika yra vakcina, skirta apsaugoti demokratiją ir kovoti su deziformacijos virusu” – skelbia Europos Sąjungos statistikos tarnyba (Eurostatas).

Lietuvos statistikos departamentas kartu su visa Europos statistikų bendruomene taip pat mini šią dieną. „Operatyvios ir detalios informacijos skelbimas reaguojant į tokios informacijos poreikį, statistinio raštingumo ugdymas, kova su melagienomis ir dezinformacija – šiuo metu pagrindiniai statistikos institucijų uždaviniai. Šiuo keliu eina ir Lietuvos statistikos departamentas“, – šia proga pasisakė Lietuvos statistikos departamento generalinė direktorė dr. Jūratė Petrauskienė.

Jos teigimu, statistika keičiasi jau ne metais, o tiesiog mėnesiais ir dienomis. Skelbiama vis daugiau operatyvių duomenų, jie surenkami iš įvairių šaltinių ir atveriami visuomenei, aktyviai reaguojama į visuomenės ir sprendimų priėmėjų poreikį informacijai, teikiant operatyvią ir detalią informaciją padedama valdyti šalį ištikusias krizes.

Per metus padaryta tikrai nemažai – pradėta skelbti operatyvi COVID-19 pandemijos statistika – sukurta 12 kasdien atsinaujinančių COVID-19 statistikos švieslenčių, paskelbta 11 atvirų duomenų rinkinių. Visuomenei pristatyta išsami vakcinų efektyvumo analizė. Šalyje susidarius neteisėtos migracijos krizei, greitai pasirengta teikti operatyvią šios srities statistiką. Toks operatyvus reagavimas į susiklosčiusią situaciją tapo įmanomas tik sukūrus Valstybės duomenų valdysenos informacinę sistemą.

Be šių skubių darbų, per 2021-uosius metus Lietuvos statistikos departamentas atliks 316 statistinių tyrimų, įskaitant visuotinį gyventojų ir būstų surašymą, kuris pirmą kartą Lietuvos istorijos atliktas administracinių duomenų pagrindu, naudojant pagrindinių valstybės registrų ir informacinių sistemų duomenis (Lietuvos Respublikos gyventojų registro, Nekilnojamojo turto registro, Adresų registro, SODROS duomenų bazės ir kt.). Pirmieji surašymo rezultatai bus paskelbti dar šiemet.

Aktyviai kovota su melagienomis ir neteisinga statistikos interpretacija viešojoje erdvėje, socialiniuose tinkluose. Įvairias būdais stengiamasi atkreipti visuomenės dėmesį į informacijos į šaltinius, duomenų patikimumą ir kokybę. Lapkričio mėnesį Lietuvos statistikos departamentas sulauks tarptautinio kokybės audito – Europos statistikos sistemos (ESS), kuriai priklauso ir Lietuvos statistika, tarpusavio vertinimo (angl. Peer Review). Europos statistikai ekspertai, audito ir veiklos valdymo bei nepriklausomi ekspertai vertins, kaip statistikos institucijos atitinka Europos praktikos kodekso nuostatus. Vertinimo metu parengtos rekomendacijos turėtų padėti toliau tobulinti ir plėtoti savo statistikos sistemas, o vartotojams įsitikinti, kad rengiama statistika – patikima ir atitinka aukščiausius tarptautinius standartus.