Atgal

Statistikos mokome net ir pirmokus


2020 m. Lietuvos statistika organizavo apie 50 statistinio raštingumo renginių. Jau antrus metus iš eilės organizuotas Europos statistikos konkursas, kuriame dalyvavo per šimtą mokinių. Konkursai, nuotolinės pamokos, ne pandemijos metu – ir ekskursijos departamente – įvairiausiais būdais bandoma sudominti mokinius statistika.

„Visada stengiamės ne tik pasakyti , kokius rodiklius rengiame, bet ir sudominti bei parodyti, kaip statistika gali padėti realiame gyvenime. Statistika parodo, kur esame, ir padeda susiorientuoti, kur link eiti toliau. Tai lyg kompasas pasiklydus miške arba šiuolaikiniam žmogui – navigacija nežinomame mieste“, – kalbėjo statistinio raštingumo mokymus vedanti Birutė Stolytė.

Kasmet su statistika susipažįsta Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos transporto ir logistikos specialybių studentai, Vilniaus universiteto Verslo mokyklos studentai, Vilniaus Gedimino technikos universiteto studentai, Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto studentai, Chemijos ir geomokslų fakulteto studentai susipažįsta su statistika ir GIS priemonėmis.

Mokymai vedami ne tik vilniečiams. Šiemet statistinio raštingumo pamoka vyko Alytaus Likiškėlių progimnazijos mokiniams. Su statistinių tyrimų pradžiamoksliu buvo supažindinti ir Klaipėdos Simono Dacho progimnazijos 5–8 kl. mokiniai.

Visai neseniai „YouthSpeak Forum“ renginyje jaunimui buvo pristatyti Darnaus vystymosi rodikliai. Planuojami GIS mokymai Vilniaus Jeruzalės progimnazijoje.

Net esant dideliam užimtumui, statistikai niekada neatsisako vesti statistinio raštingumo pamokų, supažindinti moksleivių ir jaunimo su statistika. Prieš pandemiją moksleiviai būdavo kviečiami ir apsilankyti Statistikos departamente, Gedimino pr. 29, – čia būdavo supažindinti su statistikų darbu. Tuomet departamente apsilankydavo apie 300 moksleivių – nuo pačių mažiausių (yra buvę net darželinukų) iki vyresnių. Ekskursijos būdavo organizuojamos ir departamento darbuotojų vaikams.

Kviečiame mokyklas, aukštąsias mokyklas naudotis statistika, pasakoti apie ją per pamokas, o prireikus mes visada pagal galimybes galime organizuoti ir nuotolines paskaitas apie statistiką. Daugiau apie jaunųjų Lietuvos piliečių statistinio raštingumo ugdymą: https://osp.stat.gov.lt/moksleiviams.