???warnOperationFailedBecauseWarning???
Atgal

Bus siekiama išsiaiškinti tikrąjį smurto mastą


Lietuvos statistikos departamentas pradeda vykdyti statistinį tyrimą, kuriuo bus siekiama išsiaiškinti, kiek smurtas paplitęs visuomenėje. Bus renkama informacija apie gyventojų asmeninio saugumo pažeidimus darbe, smurto paplitimą ir pobūdį artimoje aplinkoje ir už jos ribų, pagalbos nukentėjusiems asmenims teikimą. Tyrimas unikalus tuo, kad apie smurtą bus siekiama išsiaiškinti daugiau nei patenka į policijos suvestines.

Smurtas tapo ypač diskutuotina problema COVID-19 pandemijos kontekste, kai daugelyje valstybių, taip pat ir Lietuvoje, buvo įvestas karantinas ar įvairių veiklų apribojimai. Įvesti suvaržymai, susiję su vieno šeimos ūkio bendravimu, saviizoliacija, judėjimo apribojimai tarp savivaldybių daug kam buvo iššūkis.

„Į viešumą patenka ir oficialiai fiksuojami tik patys rimčiausi atvejai, o kitas smurtas nėra registruojamas. Vieniems gėda, kiti bijo, kad jų nesupras, pasmerks. Kitaip tariant, mes matome, kad yra labai daug paslėpto smurto, o jo paplitimo niekaip neišmatuosime, jei nepaklausime“, – mano Lietuvos statistikos departamento Socialinės apsaugos, sveikatos, švietimo ir kultūros statistikos skyriaus patarėja Sigita Mačiuikienė.

Analogiškus tyrimus atliks daugelis Europos Sąjungos šalių, todėl bus gauta palyginama statistika.

Tyrimas bus atliekamas š. m. balandžio–rugsėjo mėn. Oficialiu laišku kvietimų dalyvauti tyrime sulauks apie 10 tūkst. atsitiktiniu būdu iš Gyventojų registro atrinktų 18–74 metų amžiaus Lietuvos gyventojų.

Apklausoje dalyvauti pakviesti gyventojai per visą tyrimo laikotarpį galės užpildyti elektroninę anketą, prisijungę prie elektroninės apklausų sistemos https://apklausos.stat.gov.lt/.  Su neužpildžiusiais elektroninės anketos gyventojais susisieks Lietuvos statistikos departamento klausėjai ir susitars dėl galimybės atsakyti į anketos klausimus tiesioginės apklausos būdu (jeigu tuo metu bus atšauktas karantinas) arba paragins gyventojus užpildyti elektroninę anketą savarankiškai.

Didžiausias dėmesys bus skiriamas duomenų konfidencialumui. Tyrimo duomenų rinkinyje nebus fiksuojami nei žmonių vardai, nei pavardės, nei adresai, tik savivaldybė, lytis ir žmogaus amžius. Galutinei statistinei informacijai parengti bus naudojami tik apibendrinti duomenys. Tyrimo rezultatai bus skelbiami 2022 m. Oficialiosios statistikos portale.

Lietuvos statistikos departamentas viliasi, kad gavę laiškus gyventojai aktyviai ir geranoriškai dalyvaus apklausoje – kiekvieno asmens pateikta informacija yra svarbi.