Lietuvos statistikos metraštis
(2019 m. leidimas)
Nacionalinės sąskaitos
Skyriaus informacija bus papildyta
Nuotr. iš pixabay.com
Šiame skyriuje pateikiamos revizuotos bendrojo vidaus produkto (BVP) ir pagrindinių nacionalinių sąskaitų rodiklių laiko eilutės nuo 2010 m. bei išankstinė 2018 m. informacija. Europos Sąjungoje rekomenduojama atlikti suderintas pagrindines nacionalinių sąskaitų rodiklių laiko eilučių revizijas, siekiant užtikrinti palyginamumą tarp šalių. Šiais metais buvo revizuotos 2010–2017 m. rodiklių laiko eilutės. Vertinant rodiklių kitimo tempą ir taikant grandininio susiejimo metodą, pereita prie 2015 m. atskaitos laikotarpio vietoj anksčiau buvusio 2010 m. laikotarpio.
Revizijos metu BVP ir jo komponentai buvo perskaičiuoti įdiegus naujus duomenų šaltinius ir patobulintus vertinimo metodus, atsižvelgta į Europos Komisijos (EK) rekomendacijas, pateiktas BNP patikros metu, patobulinti tam tikrų Lietuvos BNP komponentų vertinimus. Atliktos rodiklių laiko eilučių revizijos rezultatai parodė, kad BVP, vertinant to meto kainomis, ne itin reikšmingai skyrėsi nuo anksčiau skelbto ir kito nevienodai: nuo ‑0,3 proc. 2010 m. iki +0,2 proc. 2017 m. Atlikta revizija neturėjo esminės įtakos realiems BVP pokyčiams.
2017 m. BVP augo 4,2 proc. ir sudarė 42 mlrd. 269,4 mln. EUR nominalia verte. Šie rezultatai gauti, įvertinus galutinius metinius statistinių ataskaitų ir administracinių šaltinių duomenis.
Remiantis išankstiniais metinių makroekonomikos rodiklių įverčiais, Lietuvos BVP 2018 m. augo 3,6 proc., o nominali BVP vertė siekė 45 mlrd. 264,4 mln. EUR. Teigiamam BVP pokyčiui didžiausią įtaką darė išaugusi statybos (9,6 proc.), transportavimo ir saugojimo (6,4 proc.), didmeninės ir mažmeninės prekybos; variklinių transporto priemonių remonto (4,4 proc.), apdirbamosios gamybos (3,8 proc.) veiklos sričių pridėtinė vertė. Žemės ūkio produkcijos gamintojų sukurta pridėtinė vertė, palyginti su 2017 m., mažėjo 10,4 proc.
Namų ūkių ir valdžios sektoriaus galutinio vartojimo išlaidos 2018 m. augo atitinkamai 3,9 ir 0,5 proc. Bendrojo pagrindinio kapitalo formavimas išaugo 8,4 proc.
Preliminariais duomenimis, 2018 m. buvo eksportuota 6,3 proc. daugiau prekių ir paslaugų negu 2017 m., o prekių ir paslaugų importas išaugo 6 proc.
BVP vertinimo metodai
NSS atspindi pagrindinius ekonominio gyvenimo reiškinius: gamybą, pajamas, vartojimą, kaupimą ir turtą. Vienas iš svarbiausių NSS rodiklių yra BPV pagal ekonominės veiklos rūšis arba institucinius sektorius arba BVP visos ekonomikos mastu. Jam įvertinti taikomi trys metodai:
– gamybos;
– pajamų;
– išlaidų.
BVP vertinimas gamybos metodu. BVP yra visų prekių ir paslaugų, sukurtų šalyje per ataskaitinį laikotarpį, grynoji vertė – galutinis gamybinės veiklos rezultatas. BVP rinkos kainomis yra visų ekonominės veiklos rūšių arba institucinių sektorių pridėtinių verčių pagrindinėmis kainomis suma, gaunama iš produkcijos vertės atėmus tarpinį vartojimą ir pridėjus mokesčius produktams bei atėmus subsidijas produktams, kurie nėra paskirstyti pagal ekonominės veiklos rūšis ar sektorius.
BVP vertinimas pajamų metodu. BVP yra pajamų formavimo sąskaitos komponentų ekonomikoje suma (gamybos ir importo mokesčiai, atėmus subsidijas, bendrasis likutinis perteklius ir bendrosios mišriosios pajamos, atlygis darbuotojams – darbo užmokestis ir darbdavių socialinės įmokos).
BVP vertinimas išlaidų metodu. BVP yra rezidentinių institucinių vienetų prekių ir paslaugų galutinio panaudojimo suma (namų ūkių, valdžios sektoriaus ir ne pelno institucijų, teikiančių paslaugas namų ūkiams, galutinio vartojimo išlaidos; bendrojo kapitalo formavimas: bendrojo pagrindinio kapitalo formavimas, atsargų pasikeitimas ir vertybių įsigijimas, atėmus netekimus), pridėjus prekių ir paslaugų eksportą bei atėmus prekių ir paslaugų importą.
Bendrasis vidaus produktas (BVP) ir bendroji pridėtinė vertė
To meto kainomis
Naujausius ir išsamiausius duomenis rasite Rodiklių duomenų bazėje
Bendrosios pridėtinės vertės struktūra pagal ekonominės veiklos rūšis
To meto kainomis, nepašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtakos
Proc.
Naujausius ir išsamiausius duomenis rasite Rodiklių duomenų bazėje
Daugiau:
Nacionalinės pajamos, santaupos, grynasis skolinimas / skolinimasis
Daugiau susijusių terminų ieškokite Statistikos terminų žodyne.